Studio Pantomimy

​Zajęcia opierają się na  współczesnej formie sztuki mimu obejmując: Pantomimę  klasyczną, elementy techniki E.Decroux, komedię/dramat ciała, kompozycję, zadania  aktorskie Improwizację, "Physical theatre" z punktu widzenia współczesnego teatru pantomimy oraz wybrane elementy pracy z rekwizytem i szeroko pojętym tetarem plastycznym.

Na zajęcia w studio składają się ćwiczenia podzielone na różne kategorie. Od podstawowej gramatyki ciała poprzez różne jej formy pojawiające się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, aż po całkiem współczesną formę teatru pantomimy.

Podstawowa zasada, które powinna kierować teatrem pantomimy to umiejętne połączenie myśli, emocji i działania. Poprzez zgłębianie poszczególnych ćwiczeń staramy się tego doświadczyć, poczuć i dzięki temu zrozumieć. Praca podczas zajęć polega między innymi na analizie ruchu, naszych stanów emocjonalnych oraz sposobu ich ukazywania.Sztuka teatru pantomimy nie jest teatrem bez słów jest to teatr, który funkcjonuje poza słowami dając tym samym aktorowi nieograniczone możliwości wypowiedzi.

Studio Pantomimy pozwala zgłębić tajniki sztuki teatru pantomimy oraz doświadczyć sztuki, w której wypowiadamy się za pomocą ciała.Osoby najbardziej zaangażowane w zajęcia Studia zapraszane są do udziału w projektach realizowanych przez Warszawskie Centrum Pantomimy. Wybrane osoby mają również szanse znaleźć się w Teatrze Pantomimy działającym przy Warszawskim Centrum Pantomimy lub zostać zaproszone do udziału w międzynarodowych projektach teatralnych. 

W Studio Pantomimy odbywają się zajęcia dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Zapraszamy również osoby, które nie miały wcześniej styczności z teatrem pantomimy.

Miejsce

Studio Pantomimy znajduje się w tylnej części budynku Sceny na Woli T.Dramatycznego (dawny Teatr Na Woli) przy ul. Kasprzaka 22 w Warszawie (wejście od ul. Skierniewickiej) Studio jest częścią Warszawskiego Centrum Pantomimy utworzonego w 2008 roku. Zajęcia odbywają się w specjalnie do tego przygotowanej sali teatralnej, która pomimo niewielkich rozmiarów jest w stanie zaoferować dużo dobrej przestrzeni do teatralnej praktyki.
Jest to pierwsze i jedyne w Warszawie miejsce, które powstało z myślą o całorocznych zajęciach teatru pantomimy.              

Rodzaje zajęć

Zajęcia w każdej z grup mają charakter warsztatowy. Oznacza to, że poszczególne elementy zajęć na przestrzeni całego sezonu mogą, choć nie muszą, być powtarzane. 

Grupa początkująca (poniedziałki i środy 17:45-19:15)
Zajęcia w tej grupie to poznawanie sztuki teatru pantomimy od podstaw. Podstaw niezwykle istotnych, bez których dalsza edukacja w tej gałęzi teatru nie ma uzasadnienia. kontynuacja pracy nad wybranymi aspektami sztuki teatru pantomimy. Ćwiczenia, technika pantomimy oraz zadania aktorskie składają się na całość zajęć prowadzonych w sposób odpowiedni zarówno dla osób, które zajmują się teatrem lecz nie miały styczności z pantomimą  jak i dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tą sztuką. Do tego dochodzą podstawowe zadania aktorskie oraz praca nad umiejętnym połączeniem oddechu, myśli i ruchu. Zajęcia skierowane również do tych, którzy nadal potrzebują tak ważnej pracy budującej solidne podstawy.

Grupa ogólna i zaawansowana (poniedziałki i środy 19:15-21:15)
Zajęcia grupy ogólnej i zaawansowanej skupiają się na rozwijaniu poprzez intensywną praktykę elementów, które nauczane były podczas zajęć grupy początkującej. Są one skierowane do osób już uczących się w naszym Studio Pantomimy.

Atelier Studia Pantomimy (wtorki)
Tutaj skupiamy się na wybranych elementach teatru pantomimy, jego bogactwie technik i sposobów ekspresji. 
Oprócz tego będziemy doświadczać teatru fizycznego oraz eksperymentować, tworzyć, wzajemnie się inspirować oraz oglądać spektakle, które ukazują różne kierunki rozwoju teatru ciała. Raz w miesiącu spotkamy się również z innymi nauczycielami teatru niewerbalnego Zajęcia skierowane do osób zaangażowanych w projekty i spektakle Warszawskiego Centrum Pantomimy, które uczestniczą w stałych zajęciach grupy zaawansowanej. (Zajęcia zwolnione z opłat.)

Jak zacząć

Na zajęcia Studia Pantomimy zapraszamy osoby, które zajmują się teatrem pantomimy oraz tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z tym rodzajem teatru. Wystarczy się z nami kontaktować by otrzymać wszystkie niezbędne informacje oraz po prostu przyjść na zajęcia. Pierwszy tydzień zajęć zawsze jest zwolniony z opłat. Zajęcia prowadzą: Bartłomiej Ostapczuk ,Ewelina Grzechnik oraz zaproszeni goście W razie potrzeby zajęcia są prowadzone w języku polskim i angielskim. Ilość miejsc ograniczona!

Opłaty

Opłaty za cały miesiąc zajęć, a więc 2 razy w tygodniu:

Grupa początkująca 120 zł za miesiąc, jednorazowe zajęcia 30 zł
Grupa ogólna i zaawansowana 150 zł za miesiąc, jednorazowe zajęcia 30 zł

Wszystkie opłaty powinny być uiszczone podczas pierwszego tygodnia zajęć w miesiącu.
Osoby opłacające zajęcia po tym czasie (po pierwszym tygodniu) płacą za zajęcia w systemie opłaty jednorazowej.
(30 zł za zajęcia). Opłata za zajęcia gotówką lub kartą na miejscu w Warszawskim Centrum Pantomimy.


Dla osób rozpoczynających zajęcia w naszym Studio pierwsze spotkanie jest zwolnione z opłat. 
(bez względu na moment rozpoczęcia praktyki)

Plan zajęć

​Regularne zajęcia Studia prowadzone przez Bartłomieja Ostapczuka w sezonie 2019/20 rozpoczynają się 4 listopada 2019r.

Grupa początkująca 
Poniedziałki i Środy w godzinach 17:45-19:15

Grupa ogólna i zaawansowana

Poniedziałki i Środy w godzinach 19:15-21:15

Dodatkowo we wtorki w godzinach 17.00/18.00-21.00/22 zajęcia dla osób związanych z projektami
lub spektaklami Warszawskiego Centrum Pantomimy.

Kontakt

Zapisy na zajęcia możliwe jedynie po uprzednim kontakcie z nami!
e-mail: studio@mimowie.pl  tel 793 019 736 
Warszawskie Centrum Pantomimy / Scena Na Woli Teatru Dramatycznego ul.Kasprzaka 22 (wejście od ul. Skierniewickiej)